Karas Sirijoje: kiek visa tai tęsis ir kuo viskas baigsis?

Iš tikrųjų labai sudėtinga prognozuoti ateitį. Čia viskas priklausys nuo daugelio galimų veiksnių, faktorių ir būsimų sprendimų. Bet jeigu atvirai, mano nuomone, Kremlius, teikdamas karinę pagalbą Sirijai, kartoja Donbaso scenarijų!.. Kodėl rusai bombarduoja Sirijos opoziciją?

Sirijos armijos pajėgos išsekintos užsitęsusio karo, visi rezervai ir ištekliai jau išsemti. Sirijos pajėgos nepajėgios tinkamai plačiu frontu kontratakuoti savo priešininkus net su Rusijos aviacijos pagalba, bei samdinių – paramilitaristų pagalba.

 

Mes matome situaciją analogišką Donbasui: Rusijai nenaudingas Sirijos armijos visiškas pralaimėjimas. Lygiai taip pat ir Donbase Rusijai buvo nenaudingas separatistinių pajėgų visiškas pralaimėjimas. Iš Kremliaus veiksmų darytina išvada, kad pagalba Sirijai teikiama ne tam, kad pakeistų įvykių eigą ir sutriuškintų priešininkus, o tik tam, kad neleistų visiškai sutriuškinti Bašaro al-Asado pajėgas. Ir Donbase, ir Sirijoje Rusija įsikiša tik tada, kai pasiekiama kritinė riba.

 

Prisiminkime, Donbaso sukilėliams Rusija suteikė pagalba tik tada, kai jie baiginėjo visiškai nukraujuoti, kai buvo pasiekta kritinė riba, už kurios Donbaso sukilėlių laukė katastrofiškas pralaimėjimas (prisiminkime sukilėlių pasitraukimo aplinkybes iš Slavinsko). Ir tada staiga, nei iš šio, nei iš to, atsiranda gelbėtojai, Ukrainos karinės pajėgos suverda keliose katiluose (Izvailovo katilas, Ilovaisko katilas, Debalcevo katilas).

 

Siekiant išvengti absoliutaus DNR ir LNR sukilėlių pralaimėjimo Rusija teikė pagalbą Donbasui, tačiau apie pergalingą priešų sutriuškinimą kalbos nebuvo. Lygiai taip ir dabar Sirijoje. Tikėtis, kad nedideliais Rusijos karinės aviacijos pajėgų smūgiais, naujos karinės įrangos ir technikos pristatymu Sirijos armijai per trumpą laiką pavyks atkurti savo kovinį pajėgumą – bent kiek karyboje išmanantys pasakys, jog tai tiesiog nerealu!..

 

Esamoje situacijoje su Rusijos teikiama pagalba Sirijos armija net nebesukabėjo susigrąžinti savo pozicijas buvusiu prieš metus, kurios buvo prarastos vykstant Bašaro al-Asado opozicijos puolimams per š. m. pavasario ir vasaros laikotarpius. Platesniam puolimui Bašaro al-Asado pajegom neužteks nei pajėgumų, nei resursų.

 

Labai panaši situacija buvo ir Donbase. Rusijos karinė pagalba Donbaso sukilėliams 2014 m. vasarą, švelniai tariant, buvo savotiškai keista, nes Ukrainos pajėgų sutriuškinimas katiluose tik sustabdė Ukrainos armijos puolimą bei DNR ir LNR teritorijų mažėjimą. Tačiau tuometinė „demarkacinė linija” leido Kijevui artilerijos pagalba apšaudyti Donecką, Gorlavką, Enakievą. Per tuometines vadinamąsias „paliaubas“ civilių gyventojų mirčių buvo ne ką mažiau, nei per karo aktyvių fazių laikotarpius.

 

Padėtis Sirijoje vystosi labai panašiai. Galimas dalykas, tai bene vienintelis scenarijus, kuriam pajėgūs šiuolaikiniai „Kremliaus bokštai“. Tokiu atveju rezultatai Sirijoje bus adekvatūs tam, kas jau įvyko ir dabar vyksta Donbase. Nepaisant rusmedijos pergalingų pranešimų ir nuo to patriotiškos publikos psichozės, tikint viskuo, ką jiems pateikia rusų agitpromas ir tie, kurie yra visų galų specialistai ir ekspertai, galintys minutės bėgyje persijungti iš Donbaso temos į Sirijos temą. Tai taip vadinami plataus profilio – siauro proto specialistai, kurie realijose net ir su wikipedijos pagalba negali įvardinti, kuo skiriasi „Jabhat al-Nusra frontas“ nuo „Islamo fronto“ ar nuo „Islamo valstybės“.

 

Žodžiu, nepaisant rusų agitpromo pranešimų, iš esmės situacija Sirijoje išlieka tokia pati, prezidento Bašaro al-Asado likimas lieka neaiškus. Ir nors Bašaro al-Asado opozicija, kol kas, patiria žmogiškuosius bei materialinius nuostolius, bet Rusijos pagalbos laikas Sirijai, deja, jau pražiopsotas!.. Aš manau, tai reikėjo daryti bent jau 2012 metais.

 

Kaip jau minėjau, prezidento Bašaro al-Asado vadovaujama Sirijos armija jau išnaudojo turimus rezervus ir esamomis pajėgomis jie negalės nei atremti, nei sustabdyti naują opozicinių pajėgų puolimą. Tokiu atveju, siekiant išvengti Bašaro al-Asado galimo pralaimėjimo scenarijaus, Rusijos karo aviacijos lėktuvų tikrai nepakaks. Teks Bašarą al-Asadą atiduoti nukryžiavimui arba įvesti naujas – rusiškas jėgas į Sirijos konfliktą, ir tai jau bus sausumos pajėgos. Štai taip dabartiniam etape man atrodo „Kremliaus bokštų“ „gudrusis planas“. Belieka laukimo salėje užimti stebėtojų vietas bei sekti tolimesnius įvykius.

3. Karas, Daech ir emigrantai: subjektyvi nuomonė

Komentarai

Rašyti komentarą